در حال بارگذاری ...

حفاظت ثانویه

(سرج ارستر)

SURGE PROTECTION DEVICE

_

چرا  برقگیر حفاظتی ( سرج ارستر) ؟

_

خطوط منبع تغذیه AC ، DC ، مخابرات و دیتا ( DATA ) اغلب فواصل طولانی را به دور از هر منطقه محافظت شده پوشش می دهند و به تجهیزات بسیار حساس متصل می شوند. این شرایط باعث راهیابی اضافه ولتاژ ها به خطوط و سپس از طریق خطوط به تجهیزات می گردند.
اثرات مخرب میدانهای الکترومغناطیسی پر قدرت ایجاد شده توسط صاعقه و سوئیچینگ و القاء جریانها به داخل هادی ها و از طرفی راهیابی جریانهای صاعقه از طریق سیستم ارتینگ ضرورت استفاده از سرج ارستر ها را بیش از پیش برای ما معلوم می کند.
بنابراین بدون دستگاه های محافظ برق (سرج ارستر ) ، نوسان برق ممکن است باعث کوتاه شدن طول عمر دستگاه ها، از بین رفتن تمام داده ها و یا از بین رفتن کل سیستم گردد.

تکنولوژی مورد استفاده در سرج ارستر ها

_

انواع برقگیر های حفاظتی (سرج ارستر)

_

سرج ارسترهای مخصوص خطوط AC( منابع تغذیه AC )

_

برای حفاظت از اضافه ولتاژ مناسب، نیاز به نصب برقگیر ها به صورت  پلکانی و هماهنگ با چندین مرحله حفاظتی دارد که به صورت متوالی عمل می‌کنند تا بتوانند از یک سو در برابر تمام جریان صاعقه مقاومت کنند و از سوی دیگر ولتاژ باقیمانده‌ای را باقی گذارد که برای تجهیزات موجود یا تجهیزاتی که بعدا نصب خواهد شد  بی‌ضرر باشد.

سرج ارسترهای مخصوص تجهیزات ویژه (نیروگاه های خورشیدی،ژنراتورهای بادی، خطوط ریلی )

_

سری های مختلف سرج ارسترهای مخصوص منبع تغذیه AC بر روی سیستم های منبع تغذیه با ولتاژهای مختلف ارائه می شود  به هر حال ، تجهیزات زیادی وجود دارد که توسط ژنراتورهای خاص مانند باتری ها یا سلول های خورشیدی با انواع ولتاژ (پیوسته، پالس و غیره) و طیف گسترده ای از ویژگی های مختلف در مورد جریان، فرکانس، تعداد سیم و غیره عرضه می شود.

اغلب این تجهیزات در مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است، در مناطق طوفانی و معمولی قرار می گیرند و وظایف بسیار مهمی مانند مخابرات، مراقبت از جنگلها، کنترل محیط زیست و غیره را انجام می دهند.

حفاظت از این نوع تجهیزات نه تنها از خراب شدن آنها جلوگیری می کند، بلکه از ایجاد وقفه در ارائه خدماتی که باید انجام شود نیز جلوگیری می کند .

ارستر های خاص سلولهای خورشیدی - ژنراتور های بادی و حمل و نقل ریلی

_

سرج ارسترهای خطوط مخابراتی و دیتا

_

نوسانات اغلب از طریق خطوط تلفن و داده وارد سازه ها می شوند، بنابراین تجهیزات را تحت تأثیر قرار می دهند. درست مانند خطوط منبع تغذیه، آنها می توانند مسافت های زیادی را پوشش دهند و تجهیزات الکترونیکی بسیار حساس را به هم متصل کنند. علاوه بر این، خطوط تلفن و داده‌ها معمولا جریان‌های بسیار کم را هدایت می‌کنند و به شکننده‌ترین قطعات می‌رسند.
خطوط ارتباطی داده مستقیماً از طریق مسیرهای نازک برد چاپی به مدارهای مجتمع، سایر اجزای الکترونیکی متصل می شوند. نوسانات می تواند باعث آسیب شدید به این مسیرها و قطعات شود، آنها را خراب یا از بین ببرد و همچنین بر داده هایی که ذخیره می کنند تأثیر بگذارد. خطوط تلفن نه تنها پایانه های تلفن بلکه تجهیزات مهمتر و حساس تری مانند فکس و مودم را در داخل و خارج کامپیوترها به هم متصل می کنند.
علاوه بر این، یکی از پیامدهای استفاده جهانی از اینترنت این است که بسیاری از ماشین‌ها ( PLC ، لوازم برقی خانگی و غیره( از طریق خط داده (اتوماسیون خانگی) فعال می‌شوند. این امر باعث ظهور روند جدیدی می شود که شامل طراحی انواع دستگاه ها برای کنترل تجهیزات الکترونیکی از فواصل دور است. این فرآیند اغلب به معنای چند برابر شدن اتصالات متقاطع و سیم کشی بین دستگاه هایی است که در ساختمان های جداگانه یا با سیستم های ارتینگ متفاوت قرار می گیرند. خطر آسیب بیش از حد ولتاژ به تجهیزات پس از آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد و باعث زیان مالی زیادی نه تنها به دلیل آسیب تجهیزات، بلکه به دلیل تاخیر یا لغو فرآیندها و خدماتی که باید ارائه دهند، می شود.

پارامترهای مهم در انتخاب برقگیرها

_

حداکثر ولتاژ کار دائم ( Uc ):

حداکثر ولتاژ r.m.s یا dc که ممکن است دوسر ترمینال برقگیر ظاهر شود و برقگیر باید بصورت دائم تحمل کند.

سطح ولتاژ حفاظت شده ( Up):

پارامتری که عملکرد SPD را در محدود کردن ولتاژ در ترمینال های آن مشخص می کند، که از لیست مقادیر ترجیحی انتخاب می شود. این مقدار باید از بالاتربن مقدار ولتاژ های محدود اندازه گیری شده بیشتر باشد.

ولتاژ باقیمانده ( Ures )

مقدار پیک ولتاژی است  که روی ترمینال های یک SPD به دلیل عبور جریان تخلیه ظاهر می شود . 

جریان تخلیه نامی ( In):

مقدار قله جریان عبوری از طریق SPD با شکل موج 8/20 میکرو ثانیه.این پارامتر برای طبقه بندی SPD برای آزمون کلاس دو و همچنین برای پیش شرط SPD برای آزمون های کلاس I و II استفاده می شود.

حداکثر  جریان تخلیه ایمپالس ( Iimp):

مقدار اوج جریان تخلیه از طریق SPD با شارژ Q مشخص و انرژی مشخص W/R در زمان مشخص شده

 

 

0/5 (0 Reviews)
خانهفروشگاهتماسارتباط با ما