ولتاژهای گام و تماس ناشی از برخورد صاعقه چیست؟

چگونه از مردم محافظت کنیم

ولتاژ گام و ولتاژ تماس ناشی از پراکندگی جریان صاعقه که توسط سیستم حفاظت در برابر صاعقه به زمین هدایت می شود، می باشد.

استاندارد NFC17 102:2011 مجموعه ای از اقدامات حفاظتی را برای جلوگیری از آسیب به مردم ایجاد می کند.

ما در شرکت مهندسی نوین سنجش در زمینه حفاظت در برابر طوفان های الکتریکی متخصص هستیم و خدمات و محصولات پیشرفته Smart Lightning را ارائه می دهیم که محافظت از افراد، تجهیزات و کالاها را تضمین می کند.

هنگامی که یک صاعقه گیر برخورد صاعقه را قطع می کند، جریان آن به سمت زمین هدایت می شود، این جریان تمایل دارد به صورت شعاعی از نقطه برخورد ، هم روی سطح و هم در داخل زمین نفوذ کند. عبور جریان بسته به مقاومت و ویژگی های خاک، یک گرادیان بالقوه در زمین ایجاد می کند.
این پراکندگی جریان می تواند باعث آسیب و حتی مرگ ناشی از ولتاژ های گام و تماس به افراد و حیوانات در اطراف سیستم حفاظت در برابر صاعقه شود

ولتاژهای گام و لمس: آنها چه هستند؟

ولتاژ گام زمانی ایجاد می شود که دو نقطه تماس با زمین وجود داشته باشد و هر یک از آنها در پتانسیل متفاوتی باشند. اختلاف پتانسیل باعث می شود که بخشی از جریان از عنصر مورد نظر که ممکن است شخص یا حیوان باشد عبور کند. وقتی جریان صاعقه در زمین پراکنده می شود، اختلاف پتانسیل در چند سانتی متری از الکترود می تواند بسیار زیاد باشد.
از طرف دیگر ولتاژهای تماس زمانی اتفاق می‌افتند که بخشی از یک فرد یا حیوان با نقطه‌ای که جریان صاعقه از آن عبور می‌کند و همچنین با زمین در تماس باشد. به این ترتیب بخشی از جریان صاعقه از بدن عبور می کند.
در نتیجه، در هر دو مورد، شخص یا حیوان ممکن است در اثر برق گرفتگی آسیب ببیند. بنابراین اثرات می تواند ویرانگر باشد، به ویژه در مناطقی با مقاومت کم که شیب بالقوه بسیار بالاتر است.
ارتینگ(سیستم زمین) یک صاعقه گیر باید به گونه ای طراحی شود که جریان را برای پراکندگی سریع و کارآمد ترغیب و نوسانات و جریان های برگشتی را به حداقل برساند. با این حال، حتی زمانی که سیستم حفاظت از صاعقه کاملاً نصب شده باشد، نمی توان از خطرات ناشی از ولتاژ های تماس و گام برای افراد مجاور جلوگیری کرد.

اقدامات حفاظتی در برابر ولتاژ گام و لمسی

استاندارد NFC17 102 (2011) به محافظت در برابر صاعقه با استفاده از پایانه هوایی Early Streamer Emmision که با نام اختصاری ESE شناخته می شود اشاره دارد.

این سند مفاد حداقل شرایط را برای اطمینان از حفاظت مؤثر آماری نشان می‌دهد.
ضمیمه D از استاندارد NFC17 102 به محافظت از افراد در برابر شوک الکتریکی ناشی از ولتاژ گام و تماس می پردازد.
این استاندارد با در نظر گرفتن این احتمال که تعداد افرادی در محل وقوع طوفان باشند کم باشد، خطر را کم (هرگز صفر، اما قابل تحمل) در نظر می‌گیرد.

  • به طور مشابه، اگر رسانای طبیعی سازه تداوم الکتریکی را تضمین کنند (توسط چندین ستون از یک سازه فلزی یا توسط چندین ستون فولادی متصل به هم) خطر را قابل تحمل می داند.
  • یک شرط دیگر برای خطر قابل تحمل این است که مقاومت لایه سطحی زمین تا فاصله 3 متری از هادی نزولی کمتر از 100 کیلو اهم نباشد که در صورت وجود حداقل 5 سانتی متر آسفالت یا یک لایه شنی به ضخامت 15 سانتی متر به دست می آید.
  • در صورتی که زمین آسفالت نشده باشد و احتمال حضور افراد در مجاورت هادی نزولی بالا باشد، باید از علامتی برای هشدار خطر استفاده کرد.
  • علاوه بر این، برای جلوگیری از ولتاژ لمسی، می‌توان یک لوله محافظ پلی‌اتینی متقاطع قرار داد و برای جلوگیری از ولتاژ گام، مش‌های یکسان‌سازی پتانسیل زمین را در اطراف خروجی هادی نزولی (3 متر) نصب کرد.
  • علاوه بر این، در استاندارد، ریسک مربوط به آسیب به موجودات زنده در اثر ولتاژ تماس و گام جزء محاسبه ریسک سازه در نظر گرفته شده است.

ضمیمهA از استاندارد ، NFC17 102:2011 مقادیر احتمالی را تعیین می کند که تخلیه در سازه به دلیل هر دو نوع تنش باعث آسیب به موجودات زنده می شود.

مقادیر احتمال جنبه های مختلف ارائه شده در پیوست D که در بالا توضیح داده شده است را در نظر می گیرد، مانند عایق الکتریکی هادی ها، یکسان سازی پتانسیل زمین و سیگنال های هشدار.

احتمال آسیب به موجودات زنده از ولتاژهای گام و لمس زمانی ناچیز در نظر گرفته می شود که جریان در مسیرهای متعدد پخش شود (به عنوان مثال در یک ساختار فلزی)، یا اگر محدودیت های فیزیکی اعمال شده باشد.

در نوین سنجش ما خدمات مشاوره ، طراحی نصب ، بازبینی و نگهداری سیستم صاعقه گیر را مطابق با آخرین استاندارد های بین المللی و محلی انجام می دهیم . ما همچنین پیشرفته‌ترین محصولات را در زمینه صاعقه‌گیرهای هوشمند مجهز به سیستم کنترل از راه دور ارائه می دهیم و همچنین ارائه می‌کنیم. هادی ها و تجهیزات ارتینگ و همه راه‌حل‌های ما از آخرین استانداردها پیروی می‌کنند تا از خطرات ولتاژ گام و لمسی جلوگیری کنند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ولتاژ گام و لمسی با ما در تماس باشید.

0/5 (0 Reviews)

امکان ارسال نظر وجود ندارد!